ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÖK'ten Kürtçe diplomaya veto haberi
YÖK'ten Kürtçe diplomaya veto
05 Ağustos 2011 Cuma Saat 01:09
YÖK, Kürdoloji Bölümü'ne lisans düzeyinde öğrenci alımına izin vermedi.

Mardin’deki Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Serdar Bedii Omay, Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Programı’na 20 yüksek lisans öğrencisi alacaklarını söyledi. Prof.Dr. Omay, lisans düzeyinde öğrenci almak için YÖK’e başvurduklarını ancak reddedildiğini açıkladı.

Prof.Dr. Omay, yüksek lisans programına alacakları 20 öğrenci için kayıtların başladığını, kayıt süresinin 15 Ağustos’da sona ereceğini belirtti. Üniversitede akademik açıdan her geçen gün güçlendiklerini ifade eden Prof.Dr, Omay, Kürtçe’nin akademik dünyada da yer bulma çalışmalarının hızla devam ettiğini dile getirdi. Kürtçe’den sonra Süryanice kurs verdiklerini hatırlatan Rektör Prof.Dr. Serdar Bedii Omay, bu alanda 3 yardımcı doçent sayısına ulaşmaları halinde hemen lisans ve yüksek lisans düzeyinde öğrenci alabileceklerini açıkladı.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Bir süre önce lisans düzeyinde Türkiye’de bir ilk olarak Kürdoloji alanında öğrenci almak için YÖK’e yaptıkları başvurularının reddedildiğini hatırlatan Rektör Prof.Dr. Omay, şöyle konuştu:

YÖK'LE İLETİŞİMİMİZ SÜRÜYOR

''YÖK, bizden Kürdoloji alanında uzman 3 kişilik Kürdolog akademisyen kadrosunu istiyor. Ama bugüne kadar Türkiye’de bu alanda çalışma yapan kimse olmadığı için, bizim de elimiz kolumuz bağlandı. YÖK’le iletişimimiz sürüyor. Bu alandaki engelleri kaldırmaya çalışıyoruz." Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Kadri Yıldırım ise yüksek lisans için başvurunun şahsen veya noter vekaleti ile enstitü binasına yapılacağını belirterek, "Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü programına 20 yüksek lisans öğrencisi alacağız. Belge ve bilgiler enstitümüzden öğrenilebilir. Kayıt süresi 15 Ağustos 2011 tarihinde sona eriyor. Kayıt işleminin ardından 2 mülakat yapılacak. Bunlardan 18 Ağustos’ta yapılacak mülakatın sonuçları, 22 Ağustos’ta açıklanacak. İkinci mülakat ise 24 Ağustos’ta yapılacak ve sonuçları 26 Ağustos’ta açıklanacak. Kesin kayıt tarihi ise 07-09 Eylül 2011. Çeviri ve imla bilgisini ölçmek için tüm adaylar aynı anda rektörlük binası sınıflarında saat 10. 00’da mülakata alınacak. Birinci mülakatı geçenler, ikinci mülakata girmeye hak kazanacak" diye konuştu.

Bu yazı toplam 938 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR