ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeşil İsyan'ın programı yok  haberi
Yeşil İsyan'ın programı yok
26 Haziran 2009 Cuma Saat 10:34
İslam Devrimi'ni yaşayan İranlı müzisyen Cavit Murtezaoğlu, Yeşil İsyan başlatan Musavi'nin hareketinin felsefesi olmadığını dile getirdi

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında Mir Hüseyin Musavi yanlısı reformcuların başlattığı 'Yeşil İsyan' ile karışan İran, 30 yıl önceki İslam Devrim'inden beri en sarsıntılı günlerini yaşıyor. Şah'ın Ayetullah Humeyni tarafından devrildiği dönemi yaşayan, İranlı müzisyen Cavit Murtezaoğlu o dönemi ve seçime itiraz ederek ayaklanan Musavi yandaşlarının başlattığı isyanı AKŞAM'a değerlendirdi. 1993'te müzik eğitimi almak için Azerbaycan'a giden ve 1997'de ülkesine geri dönen Murtezaoğlu 2003'ten beri Türkiye'de yaşıyor ve şu anda ülkesine girişi yasak. Musavi'nin bir programı olmadığını ve oluşan tepkilerin seçim sonuçlarına olduğunu dile getiren Murtezaoğlu, İran halkını dikkatli olmaları konusunda uyarırken, Musavi'yi bu hareketi nereye taşıyacağını bilemediği için desteklemediğini açıkladı.
İki dönem arasındaki en belirgin farkın Humeyni'nin bir ana program ile harekete kalkışması, Musavi'nin ise böyle bir amacının olmaması ile açıkladı. Murtezaoğlu, '1979'da halk için bir yıl içinde programın ne olduğu belli oldu. Musavi bu harekette cumhurbaşkanlığı yarışında olduğu için bu konuma geldi. Bir hareketin amacı, siyasi felsefesi olması lazım; sonra da bu siyasi felsefeye nasıl ulaşacağının programı olması lazım. Humeyni'nin bir amacı ve programı vardı, farkları bu' diye konuştu.

İran'da rejimin temel kuruluşlarının Ahmedinecad ile aynı fikirde bulunan kişilerin elinde bulunduğuna dikkat çeken Murtezaoğlu, 'Bu yüzden Musavi ne kadar muhalefet edebilir, bunu bilmiyoruz. Musavi'nin bu oyunların içinde gücü çok sınırlı. Ama insanların umutları sınırın çok ötesinde' dedi.

MUSAVİ BATI YANLISI MI?

Musavi'nin Batı ile iyi ilişkiler kuracağı yönündeki yorumlara değinen Murtezaoğlu, 'Siz Musavi'nin Batı ile iyi ilişkiler kuracağının sinyalini gördünüz mü? Musavi bir yerlerde bir şeyler söylemiş olsa bu tablo ortaya çıkar. Halkın arzusu Musavi'nin biraz daha ılımlı olması ve refah içinde yaşamaları. Ben bugüne kadar Musavi'nin programında Amerika ile iyi ilişkiler kuracağını görmedim. İran halkının tüm problemi Amerika ile iyi ilişkide olmak değil. Tüm bu hareketleri getirip bir referandum meselesi gibi Amerika ile ilişkilere taşımamak lazım' şeklinde konuştu.

İran'da herkesin bir maskesi olmak zorunda

Baskılar nedeniyle kendini müziğe adadığını belirten Murtezaoğlu, ' Müziğinde devleti desteklemiyorsan, şüpheliler kategorisine giriyorsun. Prova yaptığımız yerleri basıp, enstrümanlara silahmış gibi el koydular ve parçaladılar. İç dünyamda serbestim dışarı çıkınca maske takmak zorundaydım. İran'da herkesin maskesi oldu. Adam rejime marşlar yazıyor ama evine gidince başka müziklerle uğraşıyor' dedi.

Sorunların temelinde Şah dönemi yatıyor

Şah döneminin bugünkü sorunların temelini oluşturduğunu dile getiren Murtezaoğlu, 'Özgürlük yiyip-içmek mi, rahat dolaşmak, çarşaf olmaması mı? Eğer özgürlük buysa, Şah zamanı çok özgürdü. Ama, başka açılardan baktığımızda Şah zamanında da çok problemler yaşandı. Eğer o zaman halkın o zaman siyasi felsefesi, ifade hürriyeti olsaydı, belki İran bugünkü halinde olmayacaktı. 30 senedir yaşanan sorunların temelinde Şah dönemi olduğuna inanıyorum' dedi. İran halkının Musavi ile bir başlangıç yapmak ve özgürlükleri ilerletmek istediğini söyleyen Murtezaoğlu, geçmişteki deneyime de işaret ederek, 'Biz 1979 devriminden sonra çok acaip bir temizlenme döneminden geçtik. 1979'dan sonra İran'da herkes gaza gelmiş, umutlar vardı, kimse 'Şah iyi mi kötü mü'den bahsetmiyordu. Her bir değişimde umutlar da doğuyor. Musavi acaba Hatemi'den ileri gidecek mi yoksa Hatemi kadar mı olacak? Halk sormaz mı, Hatemi ne yapabildi ki, Musavi de onun gibi bir reforma girişebilsin' dedi.

- Süleyman ARIOĞLU - Akşam -

Bu yazı toplam 1473 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR