ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tacikistan'da gençlere cami yasaklandı haberi
Tacikistan'da gençlere cami yasaklandı
05 Ağustos 2011 Cuma Saat 02:22
Tacikistan Cumhurbaşkanı'nın onayıyla yürürlüğe giren yasa uyarınca 18 yaşından küçükler cami, kilise ya da diğer ibadet yerlerine giremeyecek.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, gençlerin camiye ve kiliselere gitmesini yasakladı.

Dini liderler kararı "dehşet verici bir Ramazan" hediyesi olarak niteledi. 1992'den beri iktidarda olan Rahman, "ailevi sorumluluk" yasasını onayladı ve dini köktenciliğin yayılması önlemek için sert önlemlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. 7,5 milyon nüfuslu Tacikistan'da nüfusun yüzde 98'i Müslüman. Yasa uyarınca dini okullarda eğitim görenler dışında 18 yaşın altındakilerin cami, kilise ya da başka ibadet yerlerine girmesi yasaklandı.

Takı, dövme yasak

Bugün yürürlüğe giren yasa uyarınca genç kızlar küpe dışında takı kullanamayacak. 20 yaşın altındaki kişiler dövme yaptıramayacak, gece kulüplerine gidemeyecek ve pornografi, şiddet, aşırılık ve terör içeren yayınlar izleyemeyecek ya da okuyamayacak. Yasada yasakların ihlal edilmesi durumunda verilecek cezaların ne olacağı açıkça belirtilmiyor. Ülkenin önde gelen Müslüman din bilginlerinden Ekber Turaconzado Reuters ajansına "Tacikistan'ın bağımsızlığının 20'nci yıldönümünden bir ay önce ve Ramazan'da yetkililer, inananlara dehşet verici bir hediye verdiler" dedi.

Turaconzado, "Bu yasadan çok daha önce yetkililer, halktan uzaklaşmışlar ve halkın ne istediğini anlamamaya başlamışlardı. Şimdi iktidar halka daha da yabancılaştı" diye konuştu. ABD ve Avrupa Birliği daha önce Moskova destekli Tacik yönetimine vicdan hürriyetine saygı gösterilmesi çağrısında bulunmuştu.

Eski Sovyet cumhuriyetleri içindeki en yoksul ülke olan Tacikistan'da Rahman geçen yıl, yurt dışında dini eğitim gören birçok Tacik genci ülkeye dönmeye zorlamış geçen yıl, dinsel aşırılık suçlamasıyla 158 kişi hapse atılmıştı.

Bu yazı toplam 1029 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR