ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçim sonuçlarına itiraz edilen yerler haberi
Seçim sonuçlarına itiraz edilen yerler
01 Nisan 2009 Çarşamba Saat 22:49
29 Mart yerel seçimlerinin ardından, yurdun çeşitli yerlerinde, resmi olmayan sonuçlara itirazlar yapıldı. Seçim sonuçlarına itiraz edilen birimler ve son durum şöyle:

Antalya merkeze bağlı Aksu ve Döşemealtı ilçelerinde yerel seçimin yenilenmesi ya da oyların tümünün yeniden sayılmasına yönelik itirazlar, ilçe seçim kurullarınca reddedildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ilk sonuçlara göre, MHP'li İsa Yıldırım'ın belediye başkanlığını kazandığı Aksu ilçesinde, AK Parti adayı Burhan Kılıç'ın bazı sandıkların tutanaklarında ve oylarında partisi aleyhine eksiklikler bulunduğu iddiasıyla seçimin ilçede yenilenmesi talebi, Aksu İlçe Seçim Kurulu'nca ele alındı.

Kurul, iki sandık tutanağıyla ilgili seçim sonucuna etki etmeyen sehven yazım yanlışlıklarını düzeltirken, seçimin yenilenmesi talebini ise reddetti.

Öte yandan, geçici sonuçlara göre CHP adayı Nurettin Tursun'un belediye başkanlığını kazandığı Döşemealtı ilçesinde de AK Parti adayı Hasan Akalın'ın, oyların tümünün yeniden sayılması yönündeki talebiyle, tutanaklara ve sonuçlara yaptığı itirazı da kabul edilmedi.

Döşemealtı Seçim Kurulu, tutanaklardaki eksiklikleri ve sehven yanlışlıkları giderirken, inceleme sonucu yapılan tespitlerde oyların dağılımı ile ilçedeki seçim sonuçlarında değişiklik bulunmadığını bildirdi.

İlçe Seçim Kurulu'nun kararı üzerine Hasan Akalın, İl Seçim Kurulu'na itiraz dilekçesi verdi.

Bu arada, Aksu ilçesine bağlı Karaöz beldesinde, AK Parti adayı Abdullah Kök'ün seçilmesiyle sonuçlanan seçimlerde, kendilerine 8 sandığın tutanağının verilmediğini iddia eden MHP Belediye Başkan adayı Hasan Aykın'ın itirazı da reddedildi. Aksu İlçe Seçim Kurulu, itirazın sandık başında yapılması gerektiği için itirazı kabul etmedi.

İtirazı yapan Aykın, yaptığı açıklamada, ilçe seçim kurulunun kararına, Antalya İl Seçim Kurulu'na yapacakları başvuruyla itiraz edeceklerini söyledi.

Aykın, AK Parti tarafından beldeye burada yaşamayan ve ikameti olmayan kayıtlı seçmenler taşındığını, bu konuda beldede tespitleri olduğunu ve tutanak tuttuklarını öne sürerek, Antalya Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

KIRIKKALE

Kırıkkale'de bir grup DP'li, seçim sonuçlarına yaptıkları itirazın kabul edilmediği gerekçesiyle protesto yürüyüşü yaptı.

Daha önce seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla seçim kuruluna itirazda bulunan partililer, itirazın reddedilmesi üzerine bugün de parti binası önünden Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay aleyhine sloganlar atan gruptakiler, 4 bin oy farkıyla kaybettikleri seçimi çöpten bulunduğunu ileri sürdükleri oy pusulaları dahil edilince, 5 bin farkla kazandıklarını iddia ettiler.

Çöpten çıkarıldığı öne sürülen oy pusulalarını basın mensuplarına gösteren partililer, seçimin iptal edilmesi gerektiğini öne sürerek, ''seçime şaibe karıştığını'' iddia ettiler.

Partililer, polisin ikazı üzerine olaysız bir şekilde dağıldı.

KONYA

Konya'nın Çumra ilçesinde seçim sonuçlarına yapılan itirazları değerlendiren ilçe seçim kurulu itirazların geçersiz olduğunu belirtti.

Çumra'da yerel seçimlerde MHP Çumra Belediye Başkan Adayı Yusuf Erdem 6 bin 450 oy alarak birinci olmuş ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Nasır Ersöz ise 6 bin 390 oy alarak 60 oy farkla ikinci olmuştu.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından AK Parti Çumra İlçe Başkanı Zekeriya Demir ve AK Parti Çumra Belediye Başkan adayı Nasır Ersöz, sandıklarda görevli bazı kişilerin hem görevli olduğu sandıkta hem de kendi oy vermesi gereken sandıkta mükerrer oy kullandığı, seçim günü Çumra ilçesinde olmayan kişiler adına da oy kullanıldığı iddia ederek seçim sonuçlarına itiraz etmişti.

İlçe seçim kurulu yetkilileri ise seçime yapılan itirazların değerlendirildiğini belirterek, verilen dilekçedeki tüm iddiaların geçersiz olduğuna karar verdiklerini belirtti.

 İlçe seçim kurulunun verdiği karara göre Çumra Belediye Başkanı 6 bin 450 oyla Yusuf Erdem oldu.

KARS

Kars'ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar beldesinde belediye başkanlığı seçimlerini 9 oy farkla DTP adayı Ayhan Erkmen'in kazanması üzerine seçime giren adaylardan amcası AK Parti adayı Gencer Erkmen, sonuçlara itiraz etti.

İtirazın İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilmesi üzerine AK Parti İl Başkanlığı yetkilileri söz konusu beldedeki seçimle ilgili olarak İl Seçim Kurulu'na itirazda bulundu.

AK Parti Kars İl Başkanı Ramazan Karakelle, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dağpınar beldesinde resmi olmayan sonuçlara göre DTP'nin adayı Ayhan Erkmen'in 800, AK Parti'nin adayı Gencer Erkmen'in ise 791 oy aldığını belirtti.

Belediye başkanlığı seçimleri için verilen oyların arasında 13 adet muhtarlık oy pusulasının bulunduğunu ileri süren Karakelle, ''Belediye seçimlerinin yapıldığı sandıktan 13 tane muhtarlık oy pusulası çıkmasına rağmen bu oylar DTP lehine sayıldı. Bu nedenle biz de itirazda bulunduk'' dedi.

Karakelle, yaptıkları itirazın reddedilmesi durumunda Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına başvuracaklarını kaydetti.

ISPARTA

Isparta'nın Senirkent ilçesinde AK Parti İlçe Başkanlığı, MHP adayının 29 farkla kazandığı seçim sonucuna itiraz ederek, geçersiz oyların yeniden sayılmasını talep etti.

Senirkent İlçe Seçim Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, sandıktan çıkan geçersiz oylar yeniden sayıldı. Sayım sonunda MHP'nin oylarından 1, AK Parti'nin oylarından da 2'si daha geçersiz sayıldı. Bunun üzerine MHP adayı Hüseyin Baykal'ın oyu 1483'e düşmesine rağmen 30 oy farkla belediye başkanlığını kazanmış oldu.

ADANA

DTP Adana İl Başkanı Hacer Taşarsu, yerel seçimlerin Adana'da iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Taşarsu, belediye başkan adayları ve bir grup partilinin katılımıyla Adana Adliyesi yakınında yaptığı açıklamada, yerel seçimlerin Adana'da şaibeli ve şüpheli geçtiğini öne sürdü.

Bazı mahallelerde DTP damgalı oy pusulaları bulunduğunu öne süren Taşarsu, şöyle konuştu:

''Bu durumlarla ilgili olarak seçim kurullarına dilekçeler verdik. Oyu en çok çalınan bizim partimiz olduğu halde yeniden sayıma alınmıyoruz. Şaibenin ortadan kalkması için yapılan yeniden sayım da şaibelidir. Seçimler iptal edilmeli ve yeniden yapılmalıdır.''

IĞDIR

Iğdır'da çöplükte oy pusulası bulunduğu iddia edildi.

Yeni Mahalle semtindeki belediyeye ait çöp toplama merkezinde oy pusulalarının bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine gelen polis ve jandarma ekipleri incelemelerde bulundu.

Ekipler tarafından yapılan incelemelerin ardından bulunan bazı evrakın bir poşete konularak savcılığa götürüldüğü bildirildi.

MHP Iğdır İl Başkanı Cahit Erol, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yeni Mahalle semtindeki çöp toplama alanında yırtılmış bazı oy pusulaları bulduklarını ileri sürdü.

Söz konusu durumun seçimin güvenilirliğine gölge düşürdüğünü iddia eden Erol, ''İlimizde 5 bin seçmen tehdit sonucu oy kullanamamıştır. Ayrıca seçimde DTP'ye çıkan oy pusulalarının mühürsüz olduğunu tespit ettik. Mükerrer oy kullanılmıştır. Bu konuların incelenmesini talep ediyoruz'' dedi.

Erol, konuyla ilgili İl Seçim Kurulu'na şikayette bulunduklarını da kaydetti.

Bu yazı toplam 1684 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR