ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Peşmergebaşı Barzani Türkiye'ye geliyor haberi
Peşmergebaşı Barzani Türkiye'ye geliyor
01 Kasım 2011 Salı Saat 10:31
Operasyonlara destek vermesi istenecek.

Bayram sonrası başkente gelmesi planlanan Mesud Barzani, ziyaretini erkene çekti. Perşembe günü Ankara’da olacak Barzani’den, TSK’nın Kuzey Irak’taki operasyonlarına destek vermesi istenecek.

Türkiye’nin, Kuzey Irak’taki PKK kamplarını hedef almasının hemen ardından Başbakan Erdoğan tarafından Ankara’ya davet edilen Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesud Barzani, bayram sonrasında yapmayı tasarladığı ziyareti erkene çekti.

İran ziyareti süren Barzani’nin, perşembe günü Türkiye’ye gelerek, cuma günü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, cumartesi günü İstanbul’da Erdoğan’la görüşmesi bekleniyor. 17 ay sonra Türkiye’ye gelecek olan Barzani’ye, “ABD sonrası Irak’taki yapılanma konusunda Türkiye ile ortak hareket et”, “Suriye’de Esad yönetiminin sona ermesi için ortak çaba göster”, “Sınırdaki PKK varlığının sona erdirilmesi için nokta operasyonlarına sessiz kal”, “TSK’ya istihbarat ve lojistik destek sun” talepleri iletilecek ve ortak mücadele konusunda yol haritası belirlenecek.

İSTANBUL'A GEÇECEK
Barzani’nin, İstanbul’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 5 Kasım’da kabul edilmesi planlandı. Davutoğlu, daha önce yaptığı açıklamada, “Biz daha önceki görüşmelerimiz ve trend içinde bakıldığında bu netliğin gittikçe açık bir şekilde ortaya konduğunu görebiliyoruz.
Daha önce 2007 Dağlıca saldırısı sonrasında o dönemde Kuzey Irak bölgesel yönetiminin aldığı tavırla şimdi alınan tavır; hemen kınanması, bizzat gelerek Türkiye’ye destek ifade edilmesi, birlikte her türlü faaliyete hazır olduğunun ifade edilmesi bunlar olumlu gelişmelerdir” demişti.

İran’ın ise Barzani’ye, “PKK-PJAK’tan temizlenen bölgeyi kotrol altına al”, “Suriye yönetimi aleyhine faaliyet yürütme” uyarılarında bulunduğu öğrenildi.

KARAYILAN: BARZANİ MASAYA OTURTMAYA ÇALIŞIYOR
Kuzey Irak’ta yayın yapan Rudav gazetesine açıklama yapan PKK’nın iki numarası Murat Karayılan, Barzani ile ilgili önemli bir iddia ortaya attı. Karayılan, Barzani’nin PKK ile hükümetin masaya oturması için çaba gösterdiğini söyledi. Karayılan şöyle konuştu: “Barzani Türkiye’de Kürt sorunun siyasi yöntemlerle çözülmesi için çaba gösteriyor. Biz de sorunun siyasi bir yöntem ve diyalogla çözülmesini istiyoruz. Son birkaç yılda Türkiye ile PKK arasında görüşmeler oldu ve şu anda Barzani ile onun dışında bir çok kişi, görüşmelerin, siyasi sürecin yeniden başlaması için çalışıyorlar.”

Bu yazı toplam 928 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR