ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖSYM’nin mesajı hayatını değiştirdi haberi
ÖSYM’nin mesajı hayatını değiştirdi
07 Ağustos 2011 Pazar Saat 15:15
ÖSYM'nin cep telefonuna gönderdiği mesaj ile İznikli Cüneyt Mutlu, sıralamada bir anda 3893 adayın önüne geçti.

ÖSYM, üniversiteye yerleştirmede tercihlerin bitimine 27 dakika kala İznikli Cüneyt Mutlu’nun cep telefonuna SMS’le puanını yanlış hesapladığını bildirdi.

ÖSYM'nin cep telefonuna gönderdiği mesaj ile İznikli Cüneyt Mutlu, sıralamada bir anda 3893 adayın önüne geçti. Başarılı öğrenci büyük şok yaşarken hemen tercihlerini değiştirdi.

19 yaşındaki Cüneyt Mutlu, “Sınavda hesapladığım ham puanı almıştım ama okul puanım tahminimden düşük gelmişti. Askeri lise olduğu için farklı bir uygulama yapıldığını düşünerek, hayal kırıklığı içinde tercihimi yaptım” diye konuştu.

Işıklar Askeri Hava Lisesi mezunu olan Cüneyt Mutlu, hedef olarak kendine ilk 2 bini belirlemişti. Ancak sınav sonuçları geldiğinde hedefinden uzaklaştığını gördü. Özellikle tıp alanında eğitim almak isteyen Mutlu, MF3 türünde aldığı 511 puan ile ancak Türkiye 9 bin 418’incisi olabilmişti. Bu puanı ile de Doğu Anadolu’daki tıp fakültelerini seçebiliyordu. Mühendislikte ise hayali olan Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi üniversitelerin yanına bile yaklaşamıyordu.

İznik’te ailesi ile birlikte yaşayan Cüneyt Mutlu olayı şöyle anlattı:

“ Tercih süresinin dolduğu 17:00’ye 27 dakika kala cep telefonuma gelen mesaj ile şaşırdım. Mesajda ‘Orta öğretim başarı puanınızda değişiklik olmuştur, sonuçlarınızı sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebilir, tercihlerinizde değişiklik yapmak isterseniz ais.osym.gov.tr. adresinden bugün saat 23:59’a kadar yapabilirsiniz.’ deniyordu. Önce şaka olduğunu düşündüm. Belki arkadaşlarım işletiyordu. Sonra mesajın geldiği telefon numarasını kontrol ettim. Numara ÖSYM’ye aitti. Hemen internet sitesine girip puanımı kontrol ettim. Yükselmişti.

İlk sonuca göre Türkiye 9 bin 418’incisi olmuştum. Şimdi ise neredeyse 4 bin kişiyi geçmiş ve Türkiye 5 bin 525’incisi olmuşum. 511 olan puanım ise 523’e yükselmişti. Benim için son dakika sürpriziydi. Yeni puanlara göre artık istediğim mühendisliği seçebilecektim. Örneğin önceden Kocaeli Üniversitesi’ndeki mühendislikleri seçebilirken bu sonuca göre Boğaziçi İnşaat ya da İTÜ Bilgisayar Mühendisliği’ne gidebilecek puana sahibim artık. Şu an sevinçten uçuyorum, kaderim değişti. “ dedi.

DİĞER ADAYLARIN HABERİ YOK
Mutlu askeri okuldan birlikte mezun olduğu ve birlikte sınava girdiği 30 arkadaşı ile birlikte sınav sonuçlarına değişik yollar ile itiraz ettiklerini, itiraz edenlere aynı mesajın geldiğini belirtirken “ üzücü olan şu, ben 4 bin kişiyi geçtim. Arada benim puanım yüzünden binlerce kişinin sıralaması değişti. Maalesef onların bu durumdan haberi yok.” Dedi.

YA TELEFONUM KAPALI OLSAYDI
Işıklar Askeri Lisesi mezunu olan 19 yaşındaki Cüneyt Mutlu, dün akşam son dakikada gelen SMS’le hayatının değiştiğini belirterek “ÖSYM son dakikada kaderimi değiştirdi. Puanımdaki değişikliği daha sağlıklı bir yöntem ile bana bildirmeleri gerekirdi. Ya telefonum kapalı olsaydı ne olacaktı? Bu ihtimali düşünmek bile istemiyorum. Bu da son dakika skandalı oldu” dedi.

ÖSYM’nin 21 Temmuz’da açıkladığı sonuçlara göre 19 yaşındaki Cüneyt Mutlu’nun LYS puanı MF3 türünde 511 başarı sırası ise 9.418’di. Ancak dün akşam gönderilen cep telefonu mesajın ardından Mutlu’nun puanı 523 başarı sırası ise 5.525 diye düzeltildi.

Bu yazı toplam 985 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR