ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ökkeş Şendiler protestolara cevap verdi haberi
Ökkeş Şendiler protestolara cevap verdi
14 Aralık 2009 Pazartesi Saat 22:31
Alevi Çalıştayı’na davet edilmesi büyük tepkilere yol açan Maraş katliamı sanığı Ökkeş Şendiller, Hitler’e benzetilmesine tepki gösterdi.

Ankara’da altıncısı gerçekleştirilecek “Alevi Çalıştayı”na, Kahramanmaraş Katliamı davasının sanığı Ökkeş Şendiller’in davet edilmesiyle başlayan tartışma giderek alevleniyor. Başta Arif Sağ ve Kamer Genç olmak üzere Alevi kesimin, bu davete yönelik tepkileri ve boykot açıklamaları sürerken, tartışmanın odağındaki isim Ökkeş Şendiller, AKŞAM’a konuştu.

Maraş Katliamı davasında idamla yargılanıp beraat ettiğini hatırlatan Şendiller, “Çalıştaya katılacağım. Beni görmek istemeyen, dinlemek istemeyen gelmesin” dedi.  Şendiller sorulara çok tartışılacak yanıtlar verdi.

- Alevi Çalıştayı’na davet kimden geldi? Siz Alevi misiniz?

Ben Alevi değilim. Devlet Bakanı Faruk Çelik’in danışmanları tarafından çalıştaya çağrıldım. Maraş Katliamı’nın perde arkasını anlattığım kitabımı okumuşlar beni çağırdılar. 30 yıldır bu konuda çalışıyorum. Maraş olayları Alevi - Sünni meselesi değil. Bunu kitabımda da yazdım. Çalıştaya bu kitap nedeniyle çağrıldım. Mahkemede idamla yargılandım, kendimi savundum sonunda da beraat ettim. Mahkeme olayları araştırmadı. Maraş, Malatya, Çorum olaylarının tümü dış kaynaklı. Bakanlıktan arayıp ‘Sizin de çalıştayda konuşmanızı istiyoruz’ dediler. Onlara dedim ki ‘Bakın bunlar benim ismimi duyunca istismar ederler’ dedim. Bakanlıktakiler de ‘Yok neden istismar etsinler’ diye cevap verdiler. Ama dediğim çıktı ve benim çalıştaya davet edilmem istismar edildi.

- Arif Sağ ve Kamer Genç katılmanız halinde çalıştaya gelmeyeceklerini açıkladılar, gidecek misiniz?

Ben 17 Aralık Perşembe günü orada olacağım. İsimlerimiz duyulunca Alevi Federasyonu meseleyi bu noktaya getirdi. Arif Sağ da dahil 40 kişiyi Sivas Madımak Oteli katliamından biz kurtardık. BBP binası Madımak’ın hemen arkasında idi. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ile Gaziantep’teydik. Bize ulaştılar ve ‘Camdan girmeye çalışıyorlar ne yapalım’ dediler. Hemen ‘alın’ dedik. Muhsin Başkan’la Arif Sağ telefonda görüştü. Arif Sağ bize can borçlu. Olay yatışıncaya kadar bizim arkadaşlarımızla kaldılar. Arif Sağ’ın bunu çıkıp anlatması gerekirdi. Bizim kim olduğumuzu anlatmalıydı. Onu anlatmıyor, bir de kalkmış ‘Ökkeş ile bir araya gelmem’ diyor. Kamer Genç de aynısını diyor. Meclis’te neden benimle aynı ortamda bulundun o zaman...

YAMUK BAKABİLİRİZ AMA!

-Çalıştayda yaşanabilecek olası tepkilerden çekinmiyor musunuz?

Benim Alevilerle derdim yok. Aleviler kışkırtılıyor, bu iyi değil. Bunu hükümet doğru yapar, yanlış yapar beni ilgilendirmez. Birbirimize yamuk bakabiliriz ama dinlemeliyiz. Bunların derdi üzüm yemek değil bekçi dövmektir. Ben geri adım atmam bundan sonra. Oraya gideceğim. Tepki doğarsa da önlemi devlet alsın. Beni devlet çağırdı kendim önlem almam. Tepki koymak da öyle ucuz iş değil...

HİTLER SIFATINI KABUL ETMEM

- Size Hitler benzetmesi yapıldı, nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hitler  - Yahudi benzetmesi kadar alçakça bir şey olamaz. Bu korkunç bir benzetme. O zaman kendileri Yahudiliği kabul ediyor. Ben Hitler sıfatını asla kabul etmem, rezilce bir benzetme, şiddetle redderim. Kendilerini Yahudilerin yerine koyuyorlarsa, benim problemim değil.

- Hitler benzetmesi için dava açacak mısınız?

Elbette açacağım. Kuru gürülye pabuç bırakmam. Perşembe günü orada olacağım. Beni görmek istemeyenler, dinlemek istemeyenler gelmesin. Ben giderim düşüncelerimi söylerim.

- Toplantıda ne anlatacaksınız?

Anlatacağım çok şey var. Kitapta yazdıklarım var. Maraş olaylarının arkasında Ermeni Garbis Altınyan var. Türkiye’deki birtakım olayların perde arkası aydınlanmalıdır. Aleviler kışkırtılıyor. ‘Maraş’ta, Sivas’ta yakıldınız, katledildiniz’ deniliyor. Aleviler de haklı olarak tepki koyuyorlar. Siyasetçiler de bunu kullanıyorlar. Meclis’te birçok komisyonda görev yaptım. Bugün konuşanlar Meclis’ten çıkamazken Azerbaycan’daki Ermenilerin kat liamını dünyaya biz duyurduk. Sırplar katliam yaparken basının giremediği yere girdim. İşkence, katliamlar konusunda benim kadar kimsenin canı yanmadı. Çalıştayda da Ermeni Garbis Altınyan’ın yaptıklarını anlatacağım.

TOPLU KATLİAM İSTENDİ

Maraş olaylarının başlamasına neden olan 2 öğretmenin öldürülme olayı Devrimci Savaş Örgütü tarafından yapıldı. Maraş olayı 12 Eylül’e giden son virajdır. Günde 10 kişinin ölmesi darbe için yetmedi, toplu katliam istediler. Başbakan Ecevit, CHP iktidarda idi. Maraş’ta olaylar 3 gün sürdü. Devlet müdahale etmedi. İrfan Özaydınlı İçişleri Bakanı olarak geldi ve ‘Olayları sol örgütler çıkardı’ dedi. Daha oradan Ankara’ya dönmeden görevden alındı. Hasan Fehmi Güneş’i bakan yaptılar. Güneş de olayı milliyetçilere yıktı.
12 Eylül’ün olabilmesi için toplu bir infaz olmalı idi. Amerikalıların bu olayda parmağı var. Kitabımda belgeyi yayımladım. Amerika Barış Gönüllüleri’nin bir yazısı var. Diyorlar ki ‘BizMaraş’ta, Çorum’da bulunduk.” Ne işleri vardı buralarda. Amerika parmak soktu bu olaylara. Amerikalı bakanın ‘Bizim çocuklar başardı’ açıklaması var. 2’nci Ordu Komutanı Bedrettin Demirel’in açıklaması var. Diyor ki; ‘İki sene bekledik darbe için çok kan döküldü...’ Korkunç bir açıklama. İki senede 5 bin kişi öldü.

ABD bu olayların arkasındaydı sebeplerinden birisi de şuydu; Yunanistan 74 savaşından sonra NATO’dan çekildi. Tekrar NATO’ya girmesi için Türkiye’nin onayı gerekiyordu. Türkiye reddetti ve dedi ki ‘Kıbrıs’ta adalarda gelişme olması lazım öyle onaylarım’ dedi. Sivil hükümetler bunu yapamadı. Yunan PASOK dedi ki; ‘NATO’ya almazsanız Varşova Paktı’na girerim’ dedi. Amerika da sıkıştı. Akdeniz ortasında Rusya güdümlü devleti ABD kabul etmez. ABD’de devreye girdi. Sivil hükümet ile bu işi çözemeyince devreye girdi. Maraş da son yoldu ve darbe oldu, Yunanistan’ın NATO’ya girişi sağlandı. Maraş, Sivas, Malatya, Çorum katliamı demeden önce buna bakalım biraz. Bunu anlatacağım. Alevi  - Sünni’ye konuyu dökerseniz, o zaman orada Sünni katliamı da var. İlk öldürülen iki öğretmen Sünni. Öğretmenlerin cenazesinde 6 örgüt var. Hepsi mahkeme kararıyla sabit. Öğretmenlerin cenazesinde üç kişi öldürüldü, onlar da Sünni. O cenazeleri almaya gelen halk da tarandı. Bu tarayanlar polis de olabilir Halkın Birliği de, Devrimci Savaş da... Burada da 28 Sünni öldürüldü. Ölen Sünniler var, 7 sünnetsiz ceset var. Bunlar kimdi. O yörede hiçbir vatandaş sünnetsiz olamaz. Bunlar Garbis’in takımı... Ben işte bunları tek tek anlatacağım.

ALEVİ AÇILIMI TARTIŞILMALI

- Alevi açılımına nasıl bakıyorsunuz?

Açılım ifadesi yanlış özellikle Kürt açılımı. Bu memlekette bir açılıma demokratikleşmeye ihtiyaç varsa bütün bir millet için yapılmalı. Ama özellikle demokratik açılımda Başbakan’ın da telaffuz ettiği gibi anaların gözyaşının bitmesine bağlıdır. Bu bitmeden adım atılamaz. Alevi açılımında da tartışmakta fayda var. Eğer verilmesi gereken bir hak varsa, kısıtlanan hakların verilmesi varsa bu verilmelidir. Şu açılım bu açılım dersek bu iş nereye gider. Ama bir demokratikleşme insan haklarında genişleme olarak bakılmalıdır. Bu mutabakattan dinleme kültürü genişlemeli ben onunla, bununla konuşmam, o zaman neyi konuşacağız.

Oscar’lI Schindler

Oskar Schindler, II. Dünya Savaşı’nda, Polonya’daki fabrikalarında çalıştırarak, 1.200’e yakın Yahudi’yi soykırımdan kurtaran Alman işadamı. Spielberg’in yedi Oscar’lı filmine konu olmuştur.

Bu yazı toplam 2111 defa okundu.
ibrahim birben
lütfen....
duyduklarınızın sözcüsü olmayın.Bakın o yıllarda bir mücadelenin içinde hayatta kalmanın savaşını verirken zamanımızı yorumlama,yaşadıklarımızı sorgulama ve değerlendirme fırsatımız yıktu.buna tevessül edenlerde hemen malum (....s ve ....)damgasını yiyerek aforoz ediliyordu.bunu ve alternatifleri düşünmeye zamanı yoktu geçmişin mürekkep yalayanlarının.düşünenlerde malum suçlamalarla sarfınaz ediliyordu.O günler kara günlerdi.yaşayan bilir.o günleri yaşayanlara soracaksınız.o günleri yaşayanların analarına,babalarına soracaksınız radyo ajans haberlerini nasıl dört gözle beklediklerini.O günleri allah tekrar yaşatmasın.ama hala ö günleri yaşatmanın özlemi var.Aklımızı başımıza alalım.ufak tefek incir çekirdeğini doldurmayan kişisel bariyerlerimizi ortadan kaldırarak MHP safında yerimizi alalım.ve ülkenin birliği ve bölünmezliği felsefesinde gönül bağı olan MHP li olsun ,olmasın insanlarla poli(tika)yapmayan realist düşünen bilge bir insan imajı veren bu toprakların samimi insanı devlet beyin etrafında saf tutalım.ve bir strateji çerçevesinde bu ptovakasyonlara ve ayrışmalara izin vermeyelim.bu fetret devrini az kayıp ile atlatalım.
16 Aralık 2009 Çarşamba Saat 13:40
ibrahim birben
ökkeş şendilleri...
dinlemek lazım.hemde can kulağı ile.sonra iki elinizin arasına aldığınız kafanızı yüreğinizle değil kendisi ile baş başa bırakarak sorgulamanız lazım maraşı,çorumu.yorumlamanız lazım zamanın içişleri bakanının söylemlerini.sonra kendinize sormanız lazım.bu ülke insanının sahibi kim?bu ülke insanını nerelere muhacir olarak göndermek istiyorlar?bu arada kimin ipine sarılmamız gerekiyor.kimin yanında olmamız gerekiyor?bunları sorgulamamız ve yorumlayıp değerlendirmemiz gerekiyor.Şendillerin şu sözlerini de kulak arkası yapmayalım.Ülkücülerin ve milliyetçilerin en büyük şansları MHP ve onun başındaki Devlet Bahçeli.
bu söylemin çok iyi değerlendirilmesi gerekir.Kimler kimin bu partinin başında olmasını engellemek için hizipler yaratıyor ve komplolar hazırlıyor bunları çok iyi tahlil etmesi gerekiyor MHP lilerin ve Bana göre bilge payesi alan Devlet bahçeliye sahip olması ve onun yanında yer alması gerekiyor ülkücü ve millişyetçi hareketin mensuplarını ve coğrafyasının
16 Aralık 2009 Çarşamba Saat 13:22
siganfu
Sayın Esen Hanım...
Ben size ve sizin gibi MARAŞ olaylarına ISRAR ve İNATLA ŞAŞI BAKMAĞA DEVAM EDENLERE boş yere laf anlatıyorum.DİYORUM Kİ ÖLEN(Öldüren değil)ÖLEN BİZİZ.İlk iki gün DEVLET GÜCÜ ORTADA İKEN BİZ ÖLDÜRÜLDÜK.İki gün CENAZELERİMİZİ BİLE DEFN EDEMEDİK.Siz hâlâ MAVAL okuyorsunuz.Güneydoğu hızla çatışmaya gidiyor.Hem de bu "GAFİL" iktidarla hızla...TARİHE NOT DÜŞELİM DE TÜRK MİLLİYETÇİLERİ SUÇLANAMASIN."""Yazıda, Türkiye’deki üslerde görevli ABD askerlerinin denetiminden sorumlu olan, ABD Hava Kuvvetleri Özel Tahkikat Bürosu elemanlarının, görevlerinin dışına çıktığı bildirildi. """Alıntı Yeniçağ Gazetesinden.ABD AJANLARI iş başında...DUYURUYORUZ!!!
16 Aralık 2009 Çarşamba Saat 10:51
Tüm Yorumları Göster(11)
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR