ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NYT: Türkiye meselesi masadan kalktı haberi
NYT: Türkiye meselesi masadan kalktı
04 Ekim 2011 Salı Saat 12:28
New York Times gazetesi, Türkiye'nin Avrupa'dan uzaklaştığını esas hedefinin Akdeniz olduğunu söyledi.

New York Times tarafından yayımlanan bir yorumda "iddialı" bir dış politika sürdüren Türkiye'nin AB'den uzaklaşmasının, üyelik adaylığı meselesini kolayca çözemeyecek Birliğe nefes aldırdığı savunulurken, "AB'deki destekçileri için bu Türkiye, artık medeniyetler çatışması ötesinde bir dünyaya idealize edilmiş bir köprü gibi görülemez" görüşü öne sürüldü.

FAZLA UZAK BİR KÖPRÜ

New York Times gazetesi ve Avrupa baskısı International Herald Tribune tarafından "Avrupa İçin Türkiye, Fazla Uzak bir Köprü" başlığıyla yayınlanan yorumda son altı ayda Türkiye'nin artan biçimde kendisini Ortadoğu'da bir "bölgesel güç" olarak gösterdiğini, gemileri Rumlara meydan okumaya gönderdiğini, Mısırla bir "eksen"den söz ettiğini ve AB'ye öngörüldüğü gibi Rumların dönem başkanlığını üstlenmelerine izin vermesi halinde "gerçek bir kriz uyarısı" yaptığı kaydedildi.

AB'DEN DAHA FAZLA ETKİN

"Avrupa'daki destekçileri için bu Türkiye, artık medeniyetler çatışması ötesinde bir dünyaya idealize edilmiş bir köprü gibi görülemez" denilen yorumda, diğer yandan da zayıflamış bir Avrupa'yı gören Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ülkesinin uluslararası alanda tüm AB'den daha fazla etkin olduğunda ısrar ettiğine dikkat çekildi.

AVRUPA'YA NEFES ALDIRIYOR

John Vinocur imzalı yorumda "Çok kısa vadede Türkiye'nin yeni tutumu, Avrupa'ya, kolayca çözemeyeceği bir mesele için saygın bir mazeret verip nefes aldırıyor. Ancak bu süreçte Türkiye'yi Avrupa'nın liderliğindeki bir jeopolitik ve ekonomik düzene entegre etme hedefine kapı kapatılıyor" uyarısında bulundu.

HARİKA TÜRKİYE MESELESİ MASADAN KALKTI

Yorumda bu çerçevede ülkesinin Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiği Brüksel'deki bir yetkilinin "Avrupa'nın çoğu, bu anı olumlu karşılıyor, "Harika, Türkiye meselesi masadan kalktı' düşüncesiyle. Bizler ise, Türkiye'nin buna değer olduğunu, uzaklaşması halinde gerçek bir risk olacaklarını düşünüyoruz" sözleri yansıtıldı.

STRATEJİ DEĞİL TAKTİK

Buna karşın John Vinocur, AB'nin hem Türkiye üyeliği ile hem de kendi borç, açık ve adeta sıfır büyüme sorunlarıyla aynı anda baş edemeyeceğini belirttiği yorumda konuştuğu, diğer bir "çekirdek AB ülkesi"nin bakanının da Türkiye'nin yeni iddialı tutumunu "strateji değil, taktik" olarak nitelediğini yazdı.

TÜRKİYE'NİN ORTADOĞU GÜCÜ OLMA HIRSI

Yorumda Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja'nın da aynı yöne işaret ederek "Türkiye'nin, politikası için gerekli araçları yok" dediği aktarıldı. Bunun ardından "Türkiye'nin Ortadoğu gücü olma hırsını, palavra bir hayal perestliği gibi değil, ciddi olarak alırsanız eğer, o zaman AB'yi, Türkiye'nin adaylığından uzaklaşmaya zorlayan Türklerdir" iddiasına yer verildi.

TÜRKİYE MEYDAN OKUYOR

NYT'deki yorumda Almanya'nın önde gelen araştırma kuruluşu SWP'nin iki hafta önce "Türkiye, Çatışma Yolunda" başlığıyla yayımladığı bir kağıdın ön sözünde "Ankara, Akdeniz'de bir kavganın peşinde ve sadece İsrail ve Kıbrıs Cumhuriyeti (Rum Kesimi) ile değil, Avrupa Birliği ile de" denildiğine dikkat çekildi. John Vinocur, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in, örgütün Türkiye ile Rumlar arasındaki itilafa muhalif olmayacağı açıklamasına yer verdikten sonra "AB, Türkiye'nin küçük bir üyesinin egemenliğine aktif biçimde meydan okumasını, ancak öz saygı pahasına görmezlikten gelebilir" dedi.

Bu yazı toplam 902 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR