ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHP'li ilçe başkan adayları Turgut'a fark attı haberi
MHP'li ilçe başkan adayları Turgut'a fark attı
01 Nisan 2009 Çarşamba Saat 13:46
Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Turgut, ilçe belediyelerde aldıkları oyun büyükşehirden daha fazla olduğuna işaret etti.

Turgut, "Seçmenlerimiz ilçede gösterdiği teveccühü büyükşehirde ve il genel meclisinde göstermemiş" dedi.

Seçimde İBB adayı Ahmet Turgut İstanbul genelinde 359 bin 486 oy aldı. MHP'li ilçe belediye başkanlarına ise toplam 483 bin 30 vatandaş oy verdi. Örneğin, Beylikdüzü'nde MHP'li Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut'a 8 bin 626 oy çıkarken, aynı partiden ilçe belediye başkan adayı Velittin Küçük'e 21 bin 929 oy verildi. Ahmet Turgut'a Eyüp'te 14 bin 476 kişi oy verirken ilçe belediye başkan adayı Özcan Pehlivanoğlu'na 24 bin 416 oy çıktı. Yine Kağıthane'de Ahmet Turgut'a 18 bin 718 oy alırken, MHP'li ilçe belediye başkan adayı Hasan Hüseyin Ceylan'a 31 bin 431 oy aldı.

İstanbul genelinde MHP'li ilçe belediye başkan adayları İBB adayı Ahmet Turgut'tan daha fazla oy alması ilginç bir sonuç doğurdu. Ahmet Turgut, bu sonuçların AK Parti ve CHP için de sözkonusu olabileceğini belirterek, "Yerel seçimin doğasında bu var" yorumunu yaptı.

Ortaya çıkan tablo hakkında Cihan muhabirinin sorularını yanıtlayan Ahmet Turgut, 2004 seçimlerinde yüzde 4 civarında oy alan partisinin bu seçimde oy oranını yüzde 5'e çıkardığını anlattı. Kamuoyunda AK Parti karşısında CHP ile MHP'nin ortak hareket ettiği yönünde algı bulunduğunun hatırlatılmasına Ahmet Turgut, "Bence herkeste böyle merak olabilir, kafalarda soru işareti olabilir. Büyükşehirde aldığımız oylar 2004'te aldığımız oylardan yüksek. Demek ki daha fazla teveccüh gösterilmiş. Yüksek oy aldığımız yerlere bakın, örneğin Beylikdüzü, Eyüp, Kağıthane, Arnavutköy ve Şile. Yani bizim ortalamanın üzerine oy aldığımız yerler bunlar baktığınızda. Buralarda da gözüken o ki ilçe adaylarımıza bir teveccüh oluşmuş. Demek ki ilçede gösterdiği teveccühü büyükşehirde ve il genel meclisinde göstermemiş. Belki geçmişte CHP ya da AKP'ye oy verdi illa da CHP'ye verdi diye söz konusu değil. Çok düşük oy aldığımız ilçeler de var. Bu bir ortalama böyle bakmak lazım ama sürekli oy aldığımız yerlerde adaylarımıza bir teveccüh oluşmuş." şeklinde konuştu. Vatandaşın bilinçli oy attığını belirten Ahmet Turgut, "Bakarsanız eğer CHP ve AKP'nin de Büyükşehir ve il genel meclisinde fark var, kaybettikleri yerlere bakın böyle değerlendirmek lazım seçmen ilçelere göre ayırt etmiş olabilir. Örneğin Sarıyer'de CHP yüksek almış AKP düşük ama Büyükşehirde farklı seçmen ayırmış orda. Yerel seçimin doğasında bu var öyle bakın. İl genel meclisine bildiği tanıdığı partiye oy veriyor ama büyükşehir ve ilçelerde ayırıyor, adaya göre oy veriyor" dedi.

-"AKP ve CHP BU KENTTE ORTAK"-

Bazı ilçelerde MHP'ye oy veren vatandaşların Büyükşehir için kendisine değil de CHP adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na ya da AK Parti adayı Kadir Topbaş'a oy vermiş olabileceğini söyleyen Ahmet Turgut, "Burada kamuoyu buna şartlanmış durumdaydı. AKP ve CHP genel başkanlarının oluşturdukları bir kutup vardı. Seçim akşamı çok güzel konuşuyorlardı 'Bu kırgınlıkları unutalım kol kolayız el eleyiz.' Türkiye'yi 2 ay ger, kamplaştır akşam çok güzel olsun. Oluyor mu her şey çok güzel? Olmuyor bundan sonra da olmayacak. Seçimden öncede de söylemiştim halen de öyle düşünüyorum. İstanbul'da CHP ve AKP bu kentte ortaktır bundan sonra da İstanbullu görecek bunu zaten. Ben zaten gün geldiğinde nasıl yönettiklerini göstereceğim, geçmişte de böyle yönettiler. Seçim sürecinde kavga ettiklerine bakmayın Büyükşehirde daha güçlü ortaklık haline geldiler." ifadelerini kullandı.

-"BASIN MENSUPLARINI VİCDANLARIYLA BAŞBAŞA BIRAKIYORUM"-

Ahmet Turgut seçim sürecinde kırgın olduğu basının tavrına da eleştiriler yöneltti. Kamuoyunda bir kamplaşma oluşturulduğunu belirten Turgut, bazı gazete ve televizyonların CHP ve MHP'yi hiç görmediğini, bazı gazete ve televizyonların sadece CHP'yi gördüklerini, AKP ve MHP ile ilgili haber ve yayın yapmadıklarını söyledi. ahmet TUrgut, "Çoğunluk zaten MHP'yi görmedi. Şöyle inanış çok netti ben size söyleyeyim. 'MHP biraz oy alsa CHP de şundan biraz oy alsa' diye ortam oluşturdular, bunu yaptılar kabul etmeliler. İnançları ve vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum o noktada hiçbirşey söylemiyorum. Bire bir engellemelere de şahit oldum bire bir sohbetlerimi de iyi biliyorum sayın gazetecilerle. Bu saatten sonra diyecek bir şey yok."

Bu yazı toplam 1804 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR