ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Melih Aşık'ın Atatürk camiileri başlıklı yazısı haberi
Melih Aşık'ın Atatürk camiileri başlıklı yazısı
13 Ağustos 2011 Cumartesi Saat 16:29
Bu gezegende sabah ezanının ilk okunduğu camiyi Atatürk yaptırmıştır diyerek İslamcılar'a çattı..

Başbakan Erdoğan'ın isim vermeden İsmet İnönü döneminde camilerin kapatıldığı sözlerine gönderme yapan Milliyet Gazetesi yazarı Melih Aşık, 'Atatürk camileri' başlığı altında dünyadaki Atatürk camilerini yazdı.

İşte Melih Aşık'ın bugünkü köşesindeki o yazısı

Genç ve titiz tarih araştırmacısı Sinan Meydan, son yazısında:
"Bu ülkede birileri sürekli İsmet İnönü'nün cami kapattırdığını söylerken (ki bu kocaman bir yalandır) nedense hiç kimse Atatürk'ün cami yaptırdığını söylemez" diyor...
Mesela...

PARİS CAMİİ

"Fransa'daki Paris Camii (la MosquÈe de Paris) Atatürk'ün yardımlarıyla tamamlanmış; Japonya'daki Tokyo Camii (Tokyo Jamii Mosque) ise bizzat Atatürk tarafından yaptırılmıştır..."
Mustafa Kemal, 1919- 1938 arasında her yıl Paris Camii'nin yapımı için "Bizim de çorbada tuzumuz bulunsun" diyerek onar bin frank para göndermiştir. Atatürk'ün ölümünden sonra bu yardım kesilmiştir.
Bilgiyi veren; Paris Camii ve Enstitüsü rektörü Abbas Bencheikh El Hocine'dir.
Caminin şeref defterinde II. Abdülhamit ve M. Kemal Atatürk'ün Paris Camii'nin inşasına maddi ve manevi katkıları olduğu belirtilmektedir.
Öte yandan... 1931 yılında Türkiye'ye gelip Atatürk'ü ziyaret eden Japon Elçisi Torijori Yamada, yaptığı görüşmede Atatürk'e Tokyo'ya bir cami yaptırmasını teklif etmiştir.

TOKYO CAMİİ

Atatürk'e daha önce kısa süre Japonca dersleri verdiği için O'nun "Hocam" diye karşıladığı Torijori Yamada, Ankara'yı ziyaretinden bir yıl sonra 1932 yılında vefat etmiş ama Atatürk verdiği sözü tutmuş ve Tokyo Camii'ni yaptırmıştır. Cami 1938 yılında tamamlanmıştır.
Sunay Akın'ın dediği gibi:
"Bu millet şunu biliyor mu! Bu gezegenin en doğusundaki (ve batısındaki) sabah ezanının ilk okunduğu camiyi Mustafa Kemal Atatürk yaptırmıştır."

Bu yazı toplam 959 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR