ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEB'den ‘taciz sürsün’ taslağı  haberi
MEB'den ‘taciz sürsün’ taslağı
13 Ağustos 2011 Cumartesi Saat 03:03
Bakanlık tacize uğrayan öğretmenin yer değiştirme hakkını kaldırıyor.

MEB’in taslağında sağlık nedeniyle yer değiştirme zorlaştırılırken çocuğu başka ilde okul kazanan öğretmenlerin o ile nakil hakkının da kaldırılması önerisi yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hazırladığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde değişiklik öngören taslakta, öğretmenlerin taciz başta olmak üzere özel hayatında açıkça tehlike oluşturan olaylar nedeniyle yer değiştirme isteğinde bulunma hakkının kaldırılması öngörülüyor.

MEB, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yapmayı planladığı değişiklikleri bir taslak haline getirerek eğitim sendikalarıyla paylaştı. Taslakta hastalıktan dolayı yer değiştirme başvurusunda bulunacak psikolojik hastalığı bulunan öğretmenlerin, psikolojik tedavi gördüğüne ilişkin alacağı raporlarda hastalığının öğretmenlik yapmasına engel teşkil edip etmeyeceğinin belirtilmiş olması şartı getiriliyor. Taslağa göre öğretmenler, anne-babası ya da kardeşlerinden birisi için aldığı sağlık kurulu raporunda “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresi bulunması durumunda anne, baba ya da kardeşinin ikamet ettiği yere yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

Taslakta, öğretmenlerin taciz gibi genel ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değiştirme başvurusu yapma hakkının kaldırılması eğitim sendikalarının tepkisine neden oldu. Bakanlık yetkilileri, bunun üzerine taslaktaki bu düzenlemenin yeniden değerlendirileceğini söylediler. Taslakla görevli olduğu yerleşim yeri dışında bir ortaöğretim kurumunu kazanan çocuğu bulunan öğretmenlerin, çocuğunun öğretim göreceği yere yer değiştirme başvurusu yapma hakkı da kaldırılıyor.

Bu yazı toplam 1074 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR