ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Domuz gribi aşıları zararlı haberi
Domuz gribi aşıları zararlı
01 Mart 2011 Salı Saat 13:20
Eski Sağlık Bakanı MHP'li Osman Durmuş 'domuz gribi' aşılarının sağlık açısından zararlarını raporlarla ortaya koydu

Eski Sağlık Bakanı MHP'li Osman Durmuş 'domuz gribi' aşılarına ilişkin iddiasında ısrarlı.   Durmuş, 3 firmadan ithal edilen aşılardan bir bölümünün güvenli olmadığını söyledi, özellikle bir firmaya ait aşıların yan etkisi olduğunu savundu.

MHP'li vekil, 2009'da Hıfzıssıhha tarafından Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderilen, aşı enjekte edilen hayvanlarda oluşan hasarla ilgili raporu da gösterdi.

AŞILARLA İLGİLİ RAPORU GÖSTERDİ

Durmuş, '6 milyon doz aşının yaklaşık 2,5 milyonu bu grupta. Firmanın aşıları Hıfzıssıhha'da fareler üzerinde denendi. Karın bölgelerinde tüy dökülmesi, kızarıklık tespit edildi. Enstitü incelemesinde aşının karaciğer, akciğer, kalp kaslarında su toplaması ve büyümeye neden olduğu belirlendi. Hıfzıssıhha'ya gönderilen Enstitü raporunda, 'ürün güvenli değildir ve kullanılamaz' uyarısına yer verildi' dedi. Durmuş, soğuk ortamda taşınması gereken aşıların üstü açık kamyonlarda taşındığını ifade etti, Cumhurbaşkanı Gül'ü DDK'yı görevlendirmeye çağırdı.

BAKANLIK TEPKİ GÖSTERDİ

Sağlık Bakanlığı, MHP Kırıkkale Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un ''Domuz gribi aşılarına 500 trilyon harcandığı ve Hıfzıssıhha tarafından bozuk raporu verilen Domuz Gribi aşılarının insanlara yapıldığı'' açıklamalarını ''mesnetsiz, sosyal ve bilimsel sorumluluktan uzak maksatlı iddialar'' olarak niteledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı medya organlarında Durmuş'un sözlerine yer verildiği anımsatılarak ''Bu konu toplum ve insan sağlığını ilgilendiren önemli bir konudur. Bilimsel kimliği de olan eski bir Bakanın böylesine hayati bir konuda siyasi spekülasyon yapmasını doğru bulmuyoruz'' denildi.


Bu yazı toplam 1246 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR