ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP, 1968 olayları için kanun teklifi verdi haberi
CHP, 1968 olayları için kanun teklifi verdi
03 Kasım 2011 Perşembe Saat 09:31
CHP, Deniz gezmiş ve arkadaşlarının ölüm cezalarının yerine getirilmesine ilişkin kanunun yürürlükten kaldırılması için teklif verdi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın ölüm cezalarının yerine getirilmesine ilişkin kanunun yürürlükten kaldırılması için kanun teklifi verdi.

TBMM Başkanlığına sunulan teklifin gerekçesinde, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın 39 yıl önce ''haksız'' bir şekilde idam edildiği belirtildi.

''1968 olayları'' denilince akla Gezmiş, Aslan ve İnan'ın geldiği belirtilen gerekçede, bu kişilerin bir uyanışın ürünü olduğu anlatıldı.

Gerekçede, şu ifadelere yer verildi: ''Bugün geçmişe dönüp baktığımızda Deniz Gezmiş'i, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı darağacına çıkaranlar, gerek o 12 Mart faşist diktatörlüğünün önderleri gerekse o dönemde, olağanüstü dönemde olağanüstü hukuk kurallarına bağlı olarak onların idam kararlarını verenlerin bugün halk tarafından hiç birisi bilinmiyor. Onların, o idam kararını verip uygulayanları halk unuttu. Ancak egemen güçlerin her türlü unutturmasına, baskısına ve tehdidine karşı hiç kimse Deniz Gezmiş'i, Yusuf Aslan'ı ve Hüseyin İnan'ı unutmadı. Bu kanun teklifi bir itibar iadesi teklifi değildir. 2 Mayıs 1972 tarihinde Meclis tarafından alınan yanlış bir kararın düzeltilmesi talebidir. Anayasaya tam bağlılık ve tam bağımsızlık için mücadele eden Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının itibar iadesine ihtiyaçları yoktur. Onların zaten bu toplumda iyi bir itibarları vardır.

Bu teklifin kanunlaşması, idam cezaları ve cezaların infazının toplumsal vicdanda yarattığı tahribatı giderecek ve toplumsal barışa katkı sağlayacaktır.''

Bu yazı toplam 1204 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR