ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Azerbaycan, İran'a nota verdi haberi
Azerbaycan, İran'a nota verdi
11 Ağustos 2011 Perşembe Saat 19:31
Azerbaycan'ın, İran'a nota verdiği açıklandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcülüğü, İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi'nin Azerbaycan yönetimi ve halkına ilişkin açıklamaları nedeniyle, İran'ın Bakü Büyükelçisi Behram Mehemmedbağır'ın Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını notanın büyükelçiye verildiğini bildirdi.
İran büyükelçisi Mehemmedbağır'a notanın Dışişleri Bakan Yardımcısı Nadir Hüseynov tarafından verildiği, notada İran Genelkurmay Başkanı Firuzabadi'nin ''Fars'' haber ajansında yayımlanan ifadelerinin ''sorumsuz iftira'' olarak nitelendirildiği kaydedildi.

Notada ayrıca, İran basınında Azerbaycan çıkarlarına ve güvenliğine aykırı haberlerin yayımlanmasının iki ülke arasında dostluk ve kardeşlik ilişkilerine ters olduğu da belirtildi.

Bu arada, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler Şube Müdürü Novruz Memmedov, Azerbaycan yönetimi ve halkına yönelik açıklamalarından dolayı Firuzabadi'yi kınadığını bildirdi.
Muhalefetteki Klasik Halk Cephesi Partisi de yayımladığı bildiri ile İran Genelkurmay Başkanı'nın sözlerini sert bir dille kınadı.

İran'ın Bakü Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada ise, İran Genelkurmay Başkanı Firuzabadi'nin söylediği iddia edilen sözlerin ona ait olmadığı, konunun İran basınının yanlış anlamasından kaynaklandığı ifade edildi.

Firuzabadi'nin İran haber ajansına, Azerbaycan yönetiminin dini özgürlüklere ve İslami değerlere karşı baskı yaptığı, Azerbaycan'ı ''Aran'', Azerbaycan halkını ise ''İranlılar'' olarak nitelendirdiği belirtiliyor.

Bu yazı toplam 943 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR