ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akdamar'da 2. ayin yapıldı haberi
Akdamar'da 2. ayin yapıldı
12 Eylül 2011 Pazartesi Saat 07:49
Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, ''Dileklerimiz daima ülkenin huzuru için, toplumların ve insanların kardeşçe birlikte yaşamaları içindir'' dedi.

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Akdamar Kilisesi'nde, Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan başkanlığında Başrahip Sahak Maşallıyan'ın yönettiği ayin yaklaşık 2 saat sürdü. İlahilerin okunmasıyla başlayan ayinde din adamları dua okudu.

Daha sonra konuşan Başrahip Maşallıyan, bu tapınağın bin yıldır en fazla barış duasını özlediğini belirterek, ''Tüm dualarımızı Van Gölü'nün mavi sularına bırakıyoruz. En uzak mecralara taşısın diye. Bu ibadethanemizi koruyan Van halkına, Kültür ve Turizm Bakanlığına, Van Valiliğine teşekkürlerimizi sunuyoruz'' dedi.

Kiliseden çıkan din adamları, dışarıda bekleyen konuklara şaraba batırılmış ekmek parçalarını ikram etti. Kilisenin bahçesinde de dua ve ilahilerin okunmasının ardından ayin sona erdi.

Ayinden sonra açıklama yapan Aram Ateşyan, geçen yıl, 95 yıl aradan sonra devletin izniyle ilk kez adadaki kutsal ve tarihi mekanda ayin yaptıklarını hatırlatarak,şöyle konuştu:

''O gün 7 binin üzerinde vatandaş, ayine katılmak üzere burada toplanmıştı. Bu yıl da yine surp haç (kutsal haç) yortusu vesilesiyle tekrar ayinimizi yapmak, dualarımızı okumak ve dileklerimizi Tanrı'ya iletmek için buradayız. Dileklerimiz daima ülkenin huzuru için, toplumların ve insanların kardeşçe birlikte yaşamaları içindir. Bugün de ada üzerinde epeyce bir kalabalık vardı. Bunlar bizim için hacı adaylarıdır. Tanrı hepsinin dualarını kabul etsin ve Tanrı'nın gölgesi, bu ülkenin üzerinden, devlet yöneticilerinin ve hepimizin üzerinden eksik olmasın.''

Geçen yıl ayine ilk olmasından dolayı bütün medyanın ilgi gösterdiğini, bunun bütün ülkelerin dikkatini çektiğini ifade eden Ateşyan, ''Her yıl aynı sayıda insanın beklenmesi yanlış. Gitgide sayı da düşecektir ve normal ayine dönüşecektir. Bugün yaklaşık 3 bin kişi ayine katıldı'' dedi.

Ayinin ardından katılımcılar adadan ayrılmaya başladı.

Bu yazı toplam 1097 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR