ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB'den bölünmeye destek haberi
AB'den bölünmeye destek
28 Temmuz 2011 Perşembe Saat 21:39
AB, BDP'nin destek isteğini ikiletmedi: Fonlama İçin biz hazırız!

Kısa süre önce BDP Kadın Meclisi'nden yapılan “Başta AKP olmak üzere, bölgesel ve uluslarası güçleri halkımızın iradesini tanımaya davet ediyoruz” çağrısına Avrupa Birliği'nden jet cevap geldi.

Cesaretlendirecekmiş!
AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, “Komisyon ek ilerleme için Türk yetkilileri cesaretlendirmeye devam edecek. Doğu ve Güneydoğu için fon önermeye hazırız” dedi.

BDP'nin çağrısına AB ses verdi
AB Komisyonu'nda yine gündem Türkiye ve Kürtler konusuydu. Komisyon toplantısında Avusturyalı Franz Obermayr, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Fule'ye daha önce BDP'nin özerklik ilannını tanınması yönündeki çağrısına atfen bir soru önergesi verdi.

Obermayr, terör örgütü üyelerinden gerilla diye söz ettiği önergesinde, “AB'nin Kürdistan'da barışçıl bir çözüme yardımcı olmak amacıyla atacağı bir sonraki adım ne” sorusunu yöneltti. Stefan Füle ise önergeye yanıtında, Komisyon'un Türk hükümetini, Kürt kökenli Türk vatandaşlarının sosyal, kültürel ve politik haklarını güvence almak için somut önlemler almaya yönelik olmak üzere demokratik açılımı izleme çağrılarına devam ettiğini bildirdi.

Komisyonun Türk yetkilileri Kürt sorununa hitap eden ek ilerlemeleri gerçekleştirmek için cesaretlendirmeye devam edeceklerini belirten Fule, “Ayrıca Komisyon, ülkenin Doğu ve Güney doğu bölgelerinde sosyo-ekonomik ve bölgesel kalkınmanın güçlendirilmesi amacı taşıyan bir bakışla Türkiye için önemli AB fonları önermek için hazırdır” dedi.

Bir süre önce, BDP Kadın Meclisi, “Başta AKP hükümeti olmak üzere tüm bölgesel ve uluslararası güçlere çağrımızdır: Evrensel bir hak olan ulusların kendi kaderini tayin etme hakkını Kürtler için de demokratik özerklik statüsünde halkımızın iradesini tanımaya davet ediyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

--YENİÇAĞ--

Bu yazı toplam 1205 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR