ÇOK OKUNANLAR
HAFTALIK
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
657 sayılı DMK tarihe karışıyor haberi
657 sayılı DMK tarihe karışıyor
01 Kasım 2011 Salı Saat 10:46
657 Devlet Memurları Yasası'ndaki değişiklikler için düğmeye basıldı. Artık kamuda memur-işçi ayrımı olmayacak, fazla çalışan memura fazla zam yapılacak.

Hükümetin hazırladığı yeni yasa tasarısı, çok çalışan memurun daha çok kazanmasının önünü açıyor. 46 yıllık 657 sayılı yasayı değiştirmek için başlatılan çalışmayla kamuda memur-işçi ayrımı da kaldırılarak ‘kamu çalışanı’ unvanı getiriliyor.

Hükümet, eşit işe eşit ücret ve intibak yasalarının ardından, 46 yıllık 657 sayılı devlet memurları yasasını değiştirmek için de düğmeye bastı. Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve diğer kamu kurumu temsilcilerinden oluşturulan komisyonun üzerinde çalıştığı yasal düzenleme ile kamudaki memur-işçi ayrımı kaldırılarak, kamu çalışanı unvanı getiriliyor. Yine düzenleme ile çalışanlara daha yüksek maaş ödemesi verilmesinin önü açılıyor.

ÖZLÜK HAKLARI KORUNACAK

Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen vergi ve prim alacaklarına ödeme kolaylığı getiren düzenleme ile memurların hastalık, doğum izinleri ile teşvik sistemi konusunda bazı düzenlemeler yapılmıştı. Bu düzenlemeler şimdi 657 sayılı yasada yapılacak kapsamlı değişiklik altında toplanıyor. Kamuda görev yapan, memur, sözleşmeli memur, işçi statüsündeki tüm çalışanlar, kamu çalışanı adı altında toplanıyor.

Yeni düzenlemede, özlük ve sosyal haklarda bir değişiklik yapılmıyor. Uzmanlık sisteminde de değişiklikler öngörülüyor. Buna göre, uzmanlar arasındaki farklılıklar bitiyor. Düzenlemelerde, daha çok çalışan, kamuya daha fazla katkı yapan memura yüksek ücret ödenmesinin yolu açılıyor. Bunun için sicil notu uygulamasının yerine performans değerlendirilmesi getiriliyor. Bu sistemde, memurun performans notu baz alınarak zam ve ücret ayarlaması yapılacak. Bu sistemde, çok çalışan memur fazla ücret alacak. Teşvik de, bu kriterlere göre uygulanacak.

MEMURA 41 GÜN ÖDEME YOK

Öte yandan, memurun maaşını bayram öncesinde erken alacak olması sevinçle karşılanırken, sonrasına yönelik tehdit ise düşündürüyor. Zira maaşların 4'ünde ödenmesi ile birlikte bir sonraki maaş ödemesine kadar arada 41 günlük süre oluşacak. Bu da hesabını iyi yapamayanların, 15 Aralık öncesi zorlanmasına neden olacak.

İKRAMİYE TALEBİ

Öte yandan KESK Yürütme Kurulu, tüm kamu çalışanlarına ve emeklilere en az yarım maaş tutarında 'bayram ikramiyesi' verilmesini istedi. KESK'ten yapılan açıklamada, erken maaş ödemelerinin kamu emekçilerinin aleyhine olduğu savunulurken, ortalama bin 500 lira maaş alan kamu çalışanlarının ay sonunu zor getirdiği, bir sonraki maaşı alıncaya kadar olan 41 günlük sürede çok fazla zorlanacakları iddia edildi. KESK kamu emekçilerine gerçek müjde verilmesi isteniyorsa bunun ancak çalışan ve emeklilere en az yarım maaş bayram ikramiyesi ile olabileceği belirtildi.

Bu yazı toplam 2072 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GALERİLER
ARŞİVDE ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
GAZETELER
SON YORUMLANAN HABERLER
E-BÜLTEN
Ad & Soyad
E-Mail
Ekle   Çıkar  
Cihan Haber Ajansı
» Künye     » Reklam     » Sitene Ekle     » RSS
Copyright © 2008 2023Haber. Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki materyallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR